| ruxandracollo a întrebat:

Salll daca te prinde cu 30 de cartuse de tigari e dosar penal

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca te referi tot la infractiunea de contrabanda cu tigari.
Ti-am raspuns la o intrebare anterioara si ti-am citat prevederile Codului vamal privind contrabanda, poate sa fie fapta penala.
De asemenea vanzarea tigarilor la negru poate fi incadrata la exercitarea unui comert fara autorizatie si evaziune fiscala.

| kar1GaNNN a răspuns:

E clar, te pripeste o amenda buna daca te prinde.

| Blamely a răspuns:

Dacă nu au timbru, categoric.

| MadaMadalici a răspuns:

Da,este daca sunt fara timbru

| Corobana_Stefanel_1990 a răspuns:

Daca sunt timbrate poti sa umbli cu ele in toata tara! dar daca vrei sa le scoti din tara nu ai voie mai mult de 2! crede-ma tatal meu este politist.

| Juhabach a răspuns:

Daca nu sunt timbrate, este dosar penal si o amenda usturatoare... daca sunt cu timbru ai nevoie de factura...asa e legea...