| Bogdan123123123 a întrebat:

Salut, am 15 ani si parintii mei vor sa divorteze, dar tatal meu s-a recasatorit si acum vrea sa divorteze iar, dar eu nu as vrea sa stau cu el si as prefera sa stau la mama mea vitrega. Este posibil?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu este posibil, domiciliul minorului se stabileste la unul dintre parintii biologici, in cazul tau la tata sau la mama.
Exceptie ar fi daca mama ta vitrega te-a adoptat dupa casatoria cu tatal tau.
Ca exceptie se poate sa se stabileasca domiciliul si la alte persoane, daca tatal tau si mama biologica ar fi decedati sau decazuti din drepturile parintesti.

| Bogdan123123123 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!