Întrebare recomandată | PaulBeatbox a întrebat:

Am dobandit in 18 februarie 2013 decizia in anulare a vechii taxe auto inainte de a intra in vigoare noua taxa de timbru. Stie cineva daca pot sa inmatriculez masina cu aceasta decizie fara a mai intampina alte obstacole cum ar fi plata diferentei intre taxa auto si timbrul auto sau sa nu mi se recunoasca decizia data de instanta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inmatriculare va trebui sa platesti timbrul de mediu, conform OUG 9/2013, citez:
"ART.4. Obligaţia de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:
a) cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;
b) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduală a timbrului, în conformitate cu prevederile art. 7;
c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat în situaţia autovehiculelor pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule."
Hotararea de anulare a fost pentru taxa de poluare, reglementata de Legea nr.9/2012 si nu pentru timbrul de mediu.

| PaulBeatbox explică (pentru Ioandelasal):

Nu ar trebui sa se ia in considerare data depuerii plangerii in potriva legii 9/2012 si nu schimbarea legii intre timp? Eu nu avand nicio vina pentru termenele asa de mari de la instantele judecatoresti. Procesul a durat 2 ani. Intrebarea este cine poarta aceasta vina si de ce nu s-ar lua in considerare hotararea de la data cand a fost eliberata de instanta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PaulBeatbox):

Ai depus cererea de anulare inainte de a cere inmatricularea sau ai depus cererea de restituire a taxei?

| PaulBeatbox explică (pentru Ioandelasal):

Am depus cerere in instanta pentru anularea deciziei de a plati taxa auto. Deci nu am platit nicio taxa. Am castigat procesul in iunie 2012, s-a facut recurs, iar in recurs am castigat definitiv si irevocabil pe data de 18 februarie 2013. Mie nu m-i se pare normal ca odata demostrand ca legea nu a fost corecta sa nu m-i se dea dreptate demostrand ca ordonanta nu a fost legala

| Ioandelasal a răspuns (pentru PaulBeatbox):

Incearca s-o inmatriculezi in baza hotararii judecatoresti si vezi ce o sa-ti spuna. In mod normal trebuie sa respecte hotararea judecatoreasca, desi nu sunt foarte optimist. Mai bine plateai taxa atunci, masina ar fi fost inmatriculata si apoi cereai restituirea taxei.

| onasis1961 a răspuns:

Daca ai hotarare judecatoreasca poti s-o inscrii dar urmatorul eventual cumparator o va plati, daca va mai fi in vigoare acesta lege.Deci tu mergi fara grija si fa-ti treaba ce va urma vom vedea.

| PaulBeatbox explică (pentru onasis1961):

Temerea mea este ca nu cumva la politie sa imi respinga dosarul argumentand ca in momentul de fata exista o alta lege. Procesul a durat doi ani, nu din vina mea iar sentinta definitiva s-a dat inainte de a intra in vigoare aceasta lege noua.