| AncaAA1603 a întrebat:

Salut! Am facut recent 18 ani. Iar liceul l am terminat in vara. Alocatia de copil se mai da si in luna in care am devenit majora sau pe luna august a fost ultima data cand am primit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, alocatia de stat pentru copii se primeste si pentru luna in care ai implinit 18 ani, avand in vedere prevederile art.6, alin.(6) din L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(6) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare."