| vintu87431827 a întrebat:

Salut! Am fost prins in Romania conducand o masina eu neavand categoria B. Bineinteles ca acum nu mai am permis deloc insa problema este ca in Romania dureaza prea mult solutionarea (au trecut multe luni si nu am fost anuntat in legatura cu absolut nimic) si ma intreb daca si in ce conditii pot obtine permis de conducere intr o tara non ue (eventual daca m as stabili acolo) evident fara pretentia de putea conduce in Romania cu permisul respectiv. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Daca doresti sa obtii un permis de conducere intr-o tara non-UE, trebuie sa verifici cerintele specifice pentru obtinerea permisului de conducere in acel stat. De obicei, acestea includ teste de aptitudini si cunostinte, precum si o perioada de practica de conducere inainte de a putea obtine permisul. De asemenea, este posibil sa fie necesar sa obtii un permis temporar sau provizoriu inainte de a putea obtine un permis permanent.

Daca intentionezi sa te stabilesti intr-o tara non-UE, ar trebui sa contactezi autoritatile competente din statul respectiv pentru a afla care sunt cerintele specifice pentru obtinerea unui permis de conducere acolo. De exemplu, poti contacta biroul de permise de conducere sau departamentul de transport al statului respectiv pentru a afla mai multe despre acest lucru.

Este important de mentionat ca, indiferent in care tara obtii un permis de conducere, acesta poate fi valabil doar in acel stat si nu va putea fi utilizat pentru a conduce in alte tari, inclusiv Romania, fara a obtine permisul de conducere valabil in acel stat