| JohnMuscalu22 a întrebat:

Am nevoie de o lamurire privind contractul cu furnizoare de internet. Pana acum am avut contract la telekom, iar in cele din urma, din cauza calitatii foarte slabe ale internetului am decis sa reziliem contractul. Acum, am ramas fara net(l au reziliat) si vrem sa facem contract la alta companie.
Problema este ca mama nu este in tara si nici tata.
Se poate face contract pe numele unui minor(17 ani) care implineste 18 in decembrie?
Sau exista posibilitatea ca minorul respectiv, sau o persoana de 18+ sa se duca si sa faca contractul pe numele mamei mele? Multumesc anticipat celor ce vor raspunde.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul nu poate incheia contractul. Tatal sau mama ta sa faca o procura speciala unui major (eventual ruda sau prieten), prin care il imputerniceste sa faca acel contract. Procura se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimit prin posta sau curier rapid.