| Al000 a întrebat:

Tatal meu are contract la romtelecom pe 2 ani. Se incheie in decembrie 2014. Se poate sa se incheie acest contract acum si sa se faca un alt contract pe numele mamei?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşte rezilierea contractului ÎNAINTE de expirarea termenului MINIM ( deci, înainte de decembrie 2014 ), atunci TREBUIE să plătească contravaloarea abonamentului pe lunile rămase!

"8. Încetarea Contractului
Contractul poate înceta după cum urmează:
a) prin acordul părţilor;
b) prin reziliere conform art.1.16 din TCG;
c) prin denunţare unilaterală, solicitată de Client, cu un preaviz de cel puţin 30 de zile calendaristice, şi cu
plata de juste despăgubiri egale cu valoarea abonamentului înmulţit cu numărul de luni rămase până la
expirarea Perioadei minime contractuale, conform art.1.17 din TCG. Nerespectarea termenului de preaviz
conduce la considerarea ca neconformă a solicitării de denunţare a contractului;
d) la data primirii notificării, fără intervenţia instanţei de judecată şi fără alte formalităţi, în cazul în care
Clientul persoană juridică îşi încetează activitatea, devine insolvabil, este iniţiată o procedură de lichidare
împotriva acestuia sau în caz de deces al Clientului persoană fizică;
e) în orice alte cazuri prevăzute în Contract sau legislaţia aplicabilă.
Încetarea Contractului nu exonerează părţile de răspundere pentru obligaţiile rezultând din Contract până
la data încetării sau ca urmare a încetării acestuia." - SURSA :
http://www.orange.ro/files/contracte/orange-contract-voce.pdf

La Mulţi Ani!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

| SasNetRomania a răspuns:

De incheiat se poate, dar trebuie o platita clauza de reziliere cam 200 euro.
puteti face 2 contracte unul al tatalui care e deja, si unul nou al mamei.
de ce vreti alt contract? cumva pentru noile oferte? poti sa le dai telefon sa le spui ca vrei upgrade la noile oferte/beneficii in aceeasi bani.

| WithoutName123456789 a răspuns:

Din pacate nu se poate deoarece pana atunci e facut contractul, trebuie sa il plateasca indiferent daca vrea sau nu vrea, cand se incheie el poate sa il reinnoiasca.Mama ta poate sa faca un contract pe numele ei daca vrea, deoarece contractul pe numele tatalui tau nu are nici-o legatura cu al mamei tale.