| alicia2000 a întrebat:

A reziliat cineva contractul cu Telekom fara plata lunilor restante pana la expirarea acestuia? Stiu ca exista o lege data conform careia este abuziva cererea acestei plati.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, da, se poate.
Cunosc 2 cazuri recente. Un abonament făcut de mama mea și plătit in fiecare luna dar a renunțat cu câteva luni înainte sa se încheie contractul (îl prelungiseră ei de mai multe ori). A fost la Orange, a făcut portare fără nicio problema, au rezolvat ei tot.
A renunțat pentru ca nu merita sa faci abonament la ei, ajunsese sa plătească peste 50 lei pentru nimic (500 mb de net) și eu care eram pe cartela de 5 euro pe luna aveam mult mai multe beneficii, totul nelimitat și 5 GB de net.
Apoi s-a mai dus o ruda care avea mai multe luni pana la expirare și a rezolvat tot așa la Orange.
Ideea e ca dacă ai plătit in fiecare luna și vrei sa renunți poți renunța dacă nu ești mulțumit de servicii, dar porteaza nr in alta rețea pentru ca e posibil sa nu te înțelegi cu cei de la Telekom, vor continua sa îți facă oferte sau sa te intimideze.

| Iunix a răspuns:

... nu prea mă duce capu, stai să înțeleg.

Tu închei un contract cu Telekom pentru nişte servicii ( internet mobil etc. ). Câteva luni nu ai plătit aceste servicii ( luni restante ) şi dacă închei contractul cu ei ți se pare ceva abuziv dacă-ți cer banii pe lunile în care tu nu ai platit pentru serviciile oferite?

| alicia2000 explică (pentru Iunix):

Sunt la zi cu plata facturilor. ei nu si-au resectat cuvantul.platesc mai mult decat mi-au promis. vreau sa inchei cu ei, platesc ultima factura si gata. nu am nici un bun cumparat de la ei ca sa ramana in pierdere.