| Beyourself1245 a întrebat:

Salut.
Am o amendă de la ANAF de anul trecut. Vreau sa-mi schimb locul de muncă și vreau să știu dacă mă afectează acea amenda la ANAF daca am carte de munca. Îmi va pune proprire pe salariu? Am și un abonament neplătit. Presupun că nu îmi va bloca contul și nu mi vor pune proprire pe tot salariul. Ce părere aveți, ați întâmpinat o asemenea problema?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti vor pune poprire pe salariu pana la concurenta sumei pe care o datorezi, nu mai mult.

Bula
| Bula a răspuns:

ANAF percepe penalizari zilnice (0, 4%/zi) + dobanda anuala la datoriile cumulate si are termen de presiere de 5 ani.
Asta inseamna ca, la 250 zile datoria ti se dubleaza si se tot cumuleaza...
Spre sfarsitul celor 5 ani vor porni executare silita pe intreaga suma cumulata, care se va opri din contul tau bancar /salar sau executare silita pe bunuri, la care se mai aduna cheltuielile de judecata si de executare.
Practic, o suma mica se poate umfla si va trebui s-o platesti multiplu.

| darrio2007 a răspuns:

Vei avea poprire pe salariu. Nu scapi de ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa ti platesti datoriile ca anaful te cauta si in gaură de sarpe si dă de tine.

| Beyourself1245 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut o problema și n am avut posibilitatea să o plătesc. Am o sumă mică de plată. Nu sunt platitor de taxe și impozite la stat. Presupun că îmi va opri partial din salariu sau integral?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nu stim dar o sa ti ia din salariu cît o sa aflii de la ei.

| mi25 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ti se poate opri din salariu maxim 50%. Dar atentie ca daca primesti salariul pe card, poti ramane cu un sfert din salariu, jumatate din ce ti se pune pe card poate fi oprit de banca in contul datoriei. Nu este legal, dar se intampla si poti sa elimini aceasta anomalie doar prin hotarare judecatoreasca.