| Geani645 a întrebat:

Salut! Am o problemă la un ifn. Nu am mai putut achita și vreau să știu dacă poate să-mi să pună proprire pe salariu în străinătate. Am cont deschis aici în afară (Italia)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nasol, fiindca risti sa fi urmarita international ca orice hot.
Oricum nu te mai pai intoarce in Italia, odata ce ai tras teapa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu acel IFN ai un contract. Acel contract este sub o jurisdicție, cea română. Ca să te urmărească internațional trebuie să te dea în judecată internațional. Ori ca să aplice o poprire pe salarul tău din străinătate, trebuie ca în baza contractului avut cu tine aici, să câștige un proces cu tine în străinătate, ca să poată obține o executare a veniturilor tale de acolo, ceea ce este complicat și costă foarte mulți bani, așa că nu vor face asta. Dar în funcție de suma în litigiu, te poate lovi tare legat de interesele d-tale de aici din RO, dacă ai aici proprietăți ale tale, pe numele tău.

| Geani645 explică (pentru sadrian46):

În România nu am casă, mașină pe numele meu. Decât cardul bancar din Ro. Atât

| sadrian46 a răspuns (pentru Geani645):

Cardul bancar este legat de un cont bancar din RO. Îți poate pune poprire pe acest cont.

| davidadrianvladut1 a răspuns:

Da se poate cred nu sunt sigur