| ionutz4u92 a întrebat:

Am o intrebare catre cei care detin permisul pentru categoria C respectiv CE. Imi puteti spune care este varsta minima pe care trebuie sa o am pentru a putea da examenul pentru dobandirea permisului?

Intreb asta deoarece astazi am avut parte de o surpriza care m-a pus pe ganduri. Acum 2 saptamani m-am inscris la o scoala de soferi pentru categoriile C + CE. In momentul in care am facut inscrierea domnisoara de acolo mi-a spus ca trebuie sa astept 3 saptamani pe parcursul carora sa ma prezint la cateva ore de legislatie, dupa care sa dau un test teoretic apoi pot incepe cursurile practice adica pe traseu.

Problema este urmatoarea:
Astazi am fost la prima ora de legislatie. Dupa ce o termin am parte de o surpriza. Profesorul de legislatie imi spune ca trebuie sa fac 54 de ore de legislatie OBLIGATORII dupa care voi putea sa dau testul pentru a putea incepe sa conduc pe traseu.
Surpriza si mai mare a fost cand mi-a spus ca va trebui sa astept pana voi implini 21 de ani pentru a da examenul auto. Eu cand m-am inscris am intrebat varsta minima simi s-a spus ca sa stau fara grija ca de la 18 ani pot da examenul. Mentionez ca implinesc 21 de ani in luna Martie 2013.

Daca eu stiu legislatia este normal sa ma oblige sa fac acele ore? Am citit legislatia dar nu am reusit sa inteleg care este varsta minima la care pot da examenul.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce profesor de legislatie este daca nu cunoaste legislatia. Potrivit Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG 1391/2006, cu md. ulterioare, pentru categoriile C si CE varsta minima este de 18 ani, citez:
"ART.33.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E si Tr;" Numai bine!

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

A-ti uitat de troleibuz Tb.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Pentru troleibuz trebuie sa ai 21 ani, n-am mai citat prevederea cu 21 ani, era litera urmatoare.

| ionutz4u92 explică (pentru Ioandelasal):

Exact acest lucru am citit si eu in legislatie si nu imi pot da seama de ce profesorul a zis de 21 de ani. Ba chiar ma mai implica si in discutiile lui cu colegii spunand ca mai am jumatate de an pana sa pot da de permis. Si nu ar fi normal orele de legislatie sa le fac si in timpul orelor pe traseu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionutz4u92):

Nu stiu organizarea scolii de soferi si modul cum sunt puse orele de legislatie. Totusi cred ca este bine sa fie facute, cel putin o parte, inainte de inceperea orelor practice.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca nu s-a aprobat noua lege ca sa ai 21 de ani pentru subcategoriile C si C+E. Eu am stat o luna si un pic ca sa dau pretestarea si la orele legislative mergeam din bunavointa fara sa ma oblige nimeni. Acum mai am traseul la D si am deja 21 de ani asa ca nimeni nu are ce sa-mi faca (se zice ca cei care vor sa dea la D trebuie sa aiba 24 de ani, asa ca legea nu s-a aprobat momentan). Esti la timp sa te examinezi doar anul viitor s-ar modifica legislatia si nici asta nu stim daca se va aproba sau nu.

| DANIEL72 a răspuns:

Te salut.da acele ore sunt obligatori findca se fac separat adica apentru categoria de autovehicul pentru care dai examen.si varsta minima este de 21 ani pentru categoria de autovehicul pentru care dai examenu.de ce? findca sunt si autovehicule cu remorca de accea este varsta minima 21 ani pe deasupra trebuie sa cunosti si mecanica sunt 11 intrebari si se accepta 9 corecte.iti doresc mult noroc.

| vlad90901 a răspuns:

Varsta minima casa obti permisul C+E 18 ani ionutz4u92

| vlad90901 a răspuns:

18 ani minim