| magieionut a întrebat:

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva, dar va rog din suflet raspunsuri corecte din punct de vedere legal.

Am aproape 18 ani si in iunie trebuie sa schimb buletinul. Care este procedeul, se solicita schimbarea buletinului inainte? Daca da, cu cat timp inainte se poate solicita?

Va rog raspundeti, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate (ca buletin aproape precis ca nici n-ai vazut cum arata) se poate face inainte cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea actualei CI, asa ca poti depune actele de pe acum. Sunt aceleasi acte pe care le-ai depus si la prima CI - cerere, certificat de nastere, dovada domiciliului, in plus actuala CI.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal, cel mai tarziu cu 15 zile inainte de data expirarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal are dreptate!