| magieionut a întrebat:

Am o intrebare, in momentul implinirii varstei de 18 ani, mutatia ( adresa pe care se face buletinul ) parintii respectivului au dreptul de a obliga respectivul sa nu isi faca buletinul pe aceeasi adresa?

Iar in cazul in care nu isi poate face buletinul pe aceeasi adresa, ce se poate face? Ce rezulta din aceasta actiune?

Va rog raspunsuri serioase si corecte din punct de vedere legal.

Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au dreptul de a-l obliga, dar pot sa nu se prezinte la SPCLEP (SPCEP) pentru a semna primirea in locuinta de domiciliu a lor si atunci este mai greu pentru tine. Sigur ca se poate apela la organul de politie, pentru a stabili daca ai locuit sau locuiesti acolo si atunci iti vei putea stabili acolo domiciliul, chiar fara acordul parintilor.
De asemenea, daca urmezi studii in continuare si nu ai venituri indestulatoare poti solicita obligarea parintilor la plata intretinerii (pensie alimentara), prin intermediul instantei de judecata.
Sigur ca rezolvarea situatiilor depinde si de comportarea ta fata de parinti.