| Rquw a întrebat:

Salut! Am o intrebare legata de lege. Daca cineva se duce la politie sa faca o plangere ca si-a luat bataie de la o persoana dar nu are dovada se poate ca acea persoana sa primeasca un dosar penal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz se va deschide un dosar penal in care se vor face cercetari privind plangerea penala. Daca nu se vor gasi dovezi atunci dosarul se va clasa si nu se va lua nici o masura impotriva celui invinovatit.

| Violleta2022 a răspuns:

Acea persoana care a mancat bataie intai merge la un medic legista sa arate vanataile si locurile tumefiate sau sangerande, scoate certificat medico-legal si apoi merge cu dovada in mana, la Politie, ca sa faca plangere.
Fara dovada, nu poate dovedii nimic!

| Brizbriz a răspuns:

Vor deschide dosar, insa nu respectivului, ci de urmarire penala
apoi dovezi sunt la medicina legala (ar fi bine sa te duci cat mai curand dupa bataie, sa sa mai ai urme pe corp) iar politia v-a investiga in dosarul ala

| RxTx a răspuns:

Te poate acuza de calomnie.
Pe mine acum un hoț mă tot amenința ca el ar putea sa mă dea pe mine in judecata ca am spus tuturor vecinilor ca sa fie atenți la el că pune mâna.
Așa au devenit de tupeiști infractorii din ziua de azi în cât au făcut din o artă din ați cere tot ție despăgubire.
Se învață unul pe altul.

| Ana407 a răspuns:

Fără dovezi nu face mare lucru