| Beta_Alex_1995 a întrebat:

As vrea sa va intreb daca pot patii ceva adica un copil dintr-a 5 a facut plangere la politie ca cica l-am amenintat ca sa ii furam banii ceea ce nu este adevarat am 13 ani si chiar nu am facut nimica se poate intampla ceva? Adica sa mi se faca dosar penal sau cv? si cum pot dovedi ca sunt nevinovat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional, dar pot fi amendati parintii pentru lipsa de supraveghere.
Poti dovedi cu martori, care stiu ca sunt minciuni cele afirmate de minor dar nu tu trebuie sa dovedesti aceasta prima data, el trebuie sa dovedeasca ca sunt adevarate cele ce afirma.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu iti fa asemenea probleme. Sunt probleme mult mai importante.

| Pardelian a răspuns:

Daca nu are martori atata poate se vor deranja domnii de la politie sa-ti i-a si tie o declaratie despre ce s-a intamplat dar fara martori uita de dosare si alte chestii

| Beta_Alex_1995 explică:

Si cam despre ce amenda ar fi vorba?