| 21434325124523 a întrebat:

Salut
am observat ca prin secolul al XX-lea Romania ocupa o suprafata mai mare in europa si pe harta europei si avea numele de Romania Mare dar a fost un rozboi cu URSS si Romania Mare a devanit o ramanie mai mica si si-a schimbat numele in Romania si am vazut ca in locurile unde era extinsa Romania se aflau si acestea Basarabia Bucovina Transilvania si cred ca si altele nu se poate sa se faca un congres sau o sedinta a europei si Romania sa devina Romania Mare care a fost si in secolul al XX-lea cam prin 1914 adica sa ne mai extindem sa zic asa dar presupun ca in locurile unde era extinsa Romania se afla acum Cehoslovacia, Ungaria si Iugoslavia dar ne-o lasa sa ne extindem chiar daca a ocupat tarile astea locul sau nu si cum as putea sa fac acest mesaj cunoscut ca sa se faca aceasta schimbare si sa ajunga si la parlament acest mesaj sau ma rog unde ar trebui sa ajunga dar vreau sa se faca o schimbare la Romania cam ce ar trebui sa facem?
mersi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Romania Mare s-a numit asa dupa unirea cu Romania a Basarabiei, Bucovinei si Transilvaniei, in anul 1918. A fost asa pana in anul 1940, cand Basarabia, Bucovina si tinutul Hertei au fost cedate Uniunii Sovietice iar o parte din Transilvania a fost cedata Ungariei, ambele cedari fiind fortate de US, respectiv Germania si Italia.
Romania poate reveni la aproximativ aceeasi marime daca s-ar uni cu actuala Republica Moldova si aceasta unire trebuie sa fie pasnica si cu acordul ambelor state. Pentru aceasta ar trebui ca majoritatea cetatenilor celor doua state romanesti sa militeze si sa fie de acord cu unirea.

| Duhovnicul a răspuns:

S-a facut o intreaga campanie pe tema asta, numita " Basarabia, pamant romanesc" de catre toti nationalistii.

Singura chestie e ca nu mi-a adus nimeni niciun argument serios pentru care o astfel de unire cu acele teritorii pierdute ar fi in avantajul nostru, ba chiar dimpotriva, zic eu, sunt foarte multe minusuri.
In primul rand e rau pentru economie.
Vom avea si un teritoriu dar si o populatie mai mare dar la fel de saraca. Sa nu iti inchipui ca va curge lapte si miere.
2. Din punct de vedere politic.
Cum se vor centraliza puterile? Ce se va intampla cu capitala Chisinau? Cu presedentia lor?
In sfarsit, 3.
Ar fi o problema in legatura cu discrepantele socio-culturale dintre Romania si Moldova.
Moldovenii sunt niste romani rusificati, sau niste rusi romanizati, deci le cam va lua ceva timp pana sa se integreze cu noi. Sau noi cu ei, doamne fereste! laughing

| skilletski a răspuns:

Bada se poate sa se reuneasca.

| 21434325124523 explică (pentru skilletski):

Si cum am putea sa facem asta?
ca sa se reuneasca
sau ce trebuie sa facem ca sa reuneasca
cred ca trebuie sa se faca chestia asta auzita si la parlament ca sa se intample asta sau cred ca trebuie altceva mar rog dar as vrea sa devina Romania de alta data daca se poate poate ma poti ajuta si tu