| BracKMyhay95 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: Am facut recent sex cu o fata de 15 ani si eu avand 19 as vrea sa stiu daca pot pati ceva din punct de vedere legal...cu noile reglementari. Am citit codul penal dar nu am inteles la un anumit punct
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi...precizez ca fapta a fost de comun acord. Multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alineatul citat de tine se refera la actul sexual cu un minor atunci cand majorul s-a folosit pentru a-l determina pe minor sa accepte de autoritate sau influenta, de ex. in cazul ca majorul este sef, profesor, director, etc al minorului.
Daca nu esti in asemenea situatii si relatia a fost de comun acord nu ai savarsit vreo infractiune si nu poti fi tras la raspundere penala.

| BracKMyhay95 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca am fost de comun acord nu ar fi nici o problema, dar pot pati ceva sa zicem daca maicasa sau nu stiu, sa imi faca reclamatie pe tama asta? Cum sa dovedesc ca nu am abuzat de ea sau vice-versa. PS: Nu sunt in stagiul asta dar vreau sa stiu la ce m-as putea astepta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Ar fi declaratia fetei, ca a fost de acord.

| doctorandus a răspuns:

Adica daca-i erai profesor, tutore, unchi, etc., faci parnaie, daca nu, nu.

| Danzell a răspuns:

Daca nu se face sesizare nu. din moment ce intrebi chestia asta presupun ca nu ai incredere in fata. ceea ce ar fi insemnat sa nu fi facut nimic cu ea de la bun inceput.

| BracKMyhay95 explică (pentru Danzell):

Stii cum sunt fetele in ziua de azi, par mult mai mari decat sunt...si doar nu era sa ii cer buletinu, am mers asa si aflu de la niste prieteni ca are 15ani, daca stiam nu m-as fi incurcat

| alexandragafar a răspuns:

Ai zis ca fapta a fost de comun acord? Aici cum ai citit daca majoru a abuzat de autoritatea ori influenta asupra victimei atunci da esti piedepsit exemplu daca fata minora era bauta in momentul acela sau sub influenta substantelor interzise (droguri) si tu ai facut-o cu ea chiar daca ea a fost de acord tu poti fi tras la raspundere acum depinde de ea astept sa ne dai mai multe explicatie bafta

| Ciubotariu_Cătălin_1997 a răspuns:

Daca parintii sau fata acestora nu depun plangere la politie nu se intampla nimic! Dar daca da, te baga la bulăuwinking Dar oricum trebuie sa demonstreze ca nu a vrut acest lucruwinking Si ii cam greu, dar e cuvantul tau impotriva cuvantului eiwinking Sfatul meu e sa te incurci cu fete care nu ti-ar putea creea probleme de genuwinking Make love, not sexwinking