| Alexandru_Nedelcu_2000 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Am 16 ani si stau in Italia pentru ca parintii mei sunt divorțați. In caz ca vreau sa ma duc in tara la anul, asta însemnând ca o sa am 17 ani, tata imi poate face ceva, pentru ca eu i.am fost încredințat lui si apoi am plecat la mama datorita relelor tratamente. Intrebarea este, imi poate face ceva daca la 17 ma duc in tara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca stai in Italia cu mama.
Te poti reintoarce in Romania singur, fara nici o problema, dar nu vei putea iesi din tara, cat timp esti minor, fara declaratia notariala a tatalui si un insotitor major.

| darrio2007 a răspuns:

Nu iti semneaza procura. Deci, legal, nu te poti intoarce in tara.

| doctorandus a răspuns:

N-o sa mai iesi din Romania fara tidula din partea lui. Detalii pe http://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html