| Daviddd2006 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare, am pus suporti la numărul de la masina fara rama si as dori sa sterg si chenarul acela negru al numarului, este legal sa fac asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, daca o faci si esti prins poti fi amendat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
17.conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare ori plăcuţele nu corespund standardelor în vigoare;"
De asemenea placutele modificate iti vor fi confiscate si va trebui sa platesti confectionarea altor placute.

| Daviddd2006 explică (pentru Ioandelasal):

Deci practic daca sterg aia neagra, placutele mele "nu corespund standardelor"…multumesc!

| UserRo10 a răspuns:

Zilnic se iau taloane pe tema asta. Nu se vede deloc frumos sa stergi muchia aceea