| David780677998 a întrebat:

Salut, am si eu o intregbare. Am luat o amenda de 25 de lei pentru ca am fumat in curtea liceului si am cam uitat de ea, a trecut ceva timp acum am gasit-o. Se intampla ceva grav daca nu o platesc? Tin sa mentionez ca am luat amenda pe data de 15.10. 2018 o mai pot plati? Si cat este ameda acum s-a marit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine s-o platesti acum, nu este prea tarziu si, daca o platesti, amenda nu va creste.
Daca nu o platesti va fi pusa in executare silita si va trebui sa platesti in plus cheltuielile de executare. Daca nu te pot executa silit, deoarece n-ai nimic si ai varsta de cel putin 16 ani amenda se poate transforma in ore de munca in folosul comunitatii.

3 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Are dreptate colega!

Meri de plateste ca nu e mult frate, iti va creea mai mari probleme pe urma...

| David780677998 explică (pentru Ioandelasal):

Se facuse 50 de lei dar pana la urma am platit-o mersi mult

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru David780677998):

S-a facut 50 de lei fiindca n-ai platit-o in 15 zile, ai fi platit doar 25 de lei.