| Kelton27 a întrebat:

Am luat o amenda pe 1.02. 2018, iar eu de la posta am ridicat-o pe 07.02. 2018, am timp 48de ore sa o platesc la jumatate de cand am ridicat-o de la posta?.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai acest termen, dar numai daca legea in baza careia ai fost sanctionat prevede aceasta favoare. Trebuie sa scrie aceasta si in procesul-verbal de contraventie.
Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28.(1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare."