Întrebare recomandată | Evl_Iulian_1993 a întrebat:

Salut am si eu o nelamurire daca legea se aplica dupa 19 cei care sunt in scoala de soferi categoria c+ce mai pot da de permis?
ps,, dupa data de 19 daca putem?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa poata da doar daca au varsta de 21 ani, avand in vedere modificarile aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin L.203/2012, citez:
"(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"