| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

Eu fac 18 ani in august pe 9, am inteles ca pot sa ma inscriu la scoala de soferi cu 3 luni inainte respectiv pe 9 mai. Daca in caz legea aceea cu 10 clase pentru permis se va aplica pe 1 iulie, eu fiind la scoala de soferi din 9 mai, ma va afecta pe mine sa iau permisul de categoria b, eu fiind inscrins inainte sa se aplice legea (9 mai)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca multi nu se informeaza. NU EXISTA o asemenea prevedere legala si nici nu o sa existe in viitorul apropiat si chiar mediu, asa ca nu are ce lege sa se aplice. Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii si nici n-am auzit sa existe un asemenea proiect.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o asemenea lege care sa intre in vigoare în iulie

| JicaContra a răspuns:

Nu esti inscris nicaieri DUDE
PE BUNE NU ESTI INSCRIS NICAIERI!

de fapt cuvantul cheie este "MAI"
nu MAI esti inscris nicaieri
s-a luat deja decizia sa se mentina starea de urgenta inca o luna dupa 15 aprilie, asa ca ai noroc mare daca dupa 15 mai poti sa intrii la scoala de soferi, eu presupun ca inca 2 luni CEL PUTIN vor mai fi pana scapam de pandemie

imi pare rau!

| Holiday a răspuns (pentru JicaContra):

Scolile de conducatori auto nu sunt printre activitatile a caror activitate a fost suspendata. Daca tot nu cititi sau intelegeti textul ordonantelor, macar uitati-va pe strada si o sa vedeti masini de scoala.

| JicaContra a răspuns (pentru Holiday):

Ok, my bad, totusi mi se pare total aiurea, o scoala auto nu e o chestie indispensabila si ar putea fi inchisa, dar daca tu zici ca stii mai bine, eu te cred, si imi e prea LENE sa verific tongue

| Robert03122002 a răspuns:

La 18 ani nu ai 12 clase? Și legea aia nu o sa există niciodată

| Simpatic a răspuns (pentru Robert03122002):

Nu vreau sa fiu hater chiar daca par (hihi), dar multi analfabeti vor masina asa ca nu ne mai miram, apropo nu isi iau ei bentley nou tot tigai de Germanica, care "pierd" noxe si ne imbolnavesc.
Multi zic ca scoala nu are legatura cu condusul, dar eu cred ca are cu educatia, am stat si am analizat asa din profil cum arata un conducator de masina cu volan pe dreapta si inmatriculata pe BG, de la noi din tara, ati vazut si altceva in afara de inculti si nespalati?
Mai rar un medic sau o persoana inteligenta care are sub capota masinii un V8 4500 cm3, in rest retarzi cu motor de 1.9-2.0-2.2 litri diesel, genul asta au masini volan dreapta in tara la noi happy
Ce voiam sa reliefez este faptul ca da scoala conteaza si ea, ea iti da o educatie mai ales daca e facuta pe bune, nu fumand ghistoace in WC si chiulind, apoi cu interventia parintilor si spaga la profesori trecand clasa!

| MariusStefanescu a răspuns:

Eu cred ca da, deoarece dosarul tau va fi facut cand implinesti varsta de 18 ani, cel mai bine vorbesti cu un instructor