| danutz121219906 a întrebat:

Salut am si eu o problema acum 1.5-2 ani am fost prins conducand fara permis, intre timp eu am luat permisul de conducere dupa perioada asta mai exact ieri am fost citat sa ma prezint la judecatorie, intrebarea este, ce s-ar putea intampla: amenda penala, suspendarea permisului, inchisoare? Recunosc ca am gresit! Circumstantele in care am fost prins nu au fost asa grave! Precizez, cand am dat de permis am avut cazierul curat desi la scos de 3 ori! Miati fi de mare ajutor daca ati spune ceva, am o situatie mai grea in familie si permisul l-am luat pentru un loc de munca mai decent, nu ca sa ma dau mare si tare! Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat penal, indiferent daca este cu inchisoare cu executare, inchisoare cu suspendarea executarii sau amenda penala, permisul iti va fi anulat.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Ce pedeapsa o sa primesti depinde de judecator.