| nizza24 a întrebat:

Salut.As avea nevoie de putin ajutor pentru a rezolva o speta la drept constitutional, daca cineva imi poate da niste idei pentru a incepe...va multumesc. Speta este urmatoarea:

X este cetăţean român, obţinând cetăţenia română prin acordare la cerere, în anul 1998. Este căsătorit cu A., persoană de cetăţenie română, dobândită prin naştere. Împreună au o fiică minoră, J. X a păstrat şi cetăţenia statului Morcoveria. Domiciliază în România, în oraşul Târgu Urât. Înainte de alegerile locale din anul 2008, X constată că nu a fost înscris în listele electorale, dar nu întreprinde nimic pentru a rezolva situaţia. X este membru al partidului PCN, care îl include pe lista sa de candidaţi pentru funcţia de consilier local. Totodată, X, avocat, este numit de Biroul Electoral de Circumscripţie preşedinte al secţiei de votare nr. 3 din oraş. Soţia lui X, judecător, este numită ca reprezentant al partidului PCN în cadrul aceleiaşi secţii de votare.

Întrebări şi cerinţe:
Sunteţi observator din partea presei/ONG în secţia de votare nr. 3. Ce aţi consemna în raportul dvs. cu privire la respectarea legislaţiei electorale? Cărei autorităţi ar trebui să vă adresaţi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca esti student la drept, asa ca vezi Legea privind statutul magistratilor si Legea privind alegerile locale.
Pe scurt:
-judecatorilor le este interzisa apartenenta la un partid politic;
-candidatii nu pot fi membrii ai unei sectii de votare, cu atat mai putin presedinti;
-ziaristii nu cred ca fac rapoarte, ei scriu articole;
-sesizarea se face la Biroul electoral local.
Mai multe detalii afli daca citesti legile.
Succes!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tu crezi că așa se rezolvă o speță nu ai ce căuta la o astfel de faculate. Frecventează mai mult cursurile și mai ales seminariile, acolo se fac multe spețe.
Sunt destule cărți unde găsești o mulțime de cauze și cadrul legislativ aferent.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

Speta ar trebui sa incerci sa o rezolvi singura, ca de aceea faci facultatea de drept presupun, ca sa inveti sa te descurci.

Iti dau un inceput ca sa nu zici ca nu te ajut si pe urma tu fa restul> sunt niste conflicte de interese in speta preyentata de tine, in primul rand x este si candidat si presedintele unei sectii de votare asa ceva nu este posibil, in al doilea rand nici sotia sa care este judecator nu poate fi reprezentant al unui partid, este incompatibila cu profesia de judecator. Si cam ti-am rezolvat toata speta aproape, de aici te descurci singura cu motivari in drept. Oricum e o speta usoara, nu inteleg de ce nu te descurci atata timp cat ai studiat materia.

De curiozitate la ce facultate esti? (in cadrul carei universitati)