| chacky a întrebat:

As dori sa plec in Spania, definitiv, mai exact in Tenerife. Am nevoie de pasaport pentru a ramane acolo pentru tot restul vietii? Ce alte acte mai imi trebuiesc, daca mai sunt altele necesare, pentru a ramane definitiv acolo? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Culmea ca nu de pasaport ai nevoie. :))
Iti trebuie mai multe acte de facut ca sa te poti stabili acolo legal, in primul rand iti trebuie niste acte de la Ambasada Spaniei si apoi trebuie sa faci niste acte prin care esti scos din evidenta populatiei din Romania. Un astfel de act trebuie eliberat si de armata in caz ca esti baiat, ca sa te scoata din lista de rezervisti.
Dar daca suporti bine capriciile vremii, am gasit o oferta pentru tine: http://www.gandul.info/......ie-7053769
Astia o sa se ocupe de tot, numai sa te duci la ei. :))

| Zenithf a răspuns:

Scuze, am citit mai jos la comentarii, aia de fapt cauta doar familii de spanioli. straight face

| Epurean a răspuns:

Ar fi bine sa ai si un pasaport, dar poti doar cu buletinul.Actele ti le faci in timp, nu poti din primele luni

| Adelina2010 a răspuns:

Ar fi bine sa ai toate actele tale cu tine - de la certificat de nastere pana la ultima diploma, toate in original si copie tradusasi legalizata notarial.Si bani!