| aircraftdangerorgood a întrebat:

As dori sa știu exact, dacă este ilegal sa deții un pistol aircraft (cu aer comprimat). Am găsit la vânzare un asemenea pistol... Si am intrebat pe deținător dacă trebuie acte ceva, el a spus ca nu trebuie, trebuie doar sa ai 18 ani.
Eu am 42, in fine. Dacă i-l cumpăr acel pistol, si i-l folosesc ca auto apărare, este ceva ilegal?
Adică m-a mira faptul ca nu îți trebuie acte la el.
Persoana aceia care deține pistolul are firma deci nu...
Vreau niște răspunsuri va rog mult, ofer Funda Premium, multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie de la politie, armele cu aer comprimat sunt cuprinse in categoria C - Arme supuse autorizării, din anexa la Legea nr.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.