| AdiAdyAdy a întrebat:

M-a prins controlu' mai pe scurt mi-au cerut sa le spun adresa numele meu si al parintilor, dupa ce le-am spus acesti mi-au spus sa ma duc la ratp in maxim 2 zile lucratoare si sa platesc amenda, dar eu nu am primit o copie sau cv de genu', voi primi amenda in urmatoarele zile?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Am convingerea ca nici macar nu ai citit ce ai semnat!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai sub 14 ani, nu raspunzi contraventional( nu poti primi amenda!). Daca ai implinit 14 ani si esti inca minor, atunci minimul si maximul amenzii se reduc la jumatate( de ex: daca amenda este intre 200 si 400 lei, minorul cu varste mai mare de 14 ani plateste 100, respectiv 200 lei in caz ca a primit maximul amenzii) Vezi aici Art. 11 din OG nr. 2/2001, actul normativ care se refera la contraventii:http://www.avocatnet.ro/......42007.html

Nu platesti amenda pana ce nu primesti pe adresa ta un proces verbal--- in procesul verbal va scrie clar cat este amenda si termenul de 48 de ore cand poti sa platesti jumatate din cuantmul ei. Pana atunci, nu platesti nimic caci legea ii obliga sa iti trimita acel proces verbal de contraventie. Da-le parintilor sa citeasca ce spune acest avocat legat de contestarea amenzii : http://avocatulmeu.blogspot.ro/......menda.html

| iKronstadt a răspuns:

Daca nu ai semnat vreun proces verbal, poti sa stai linistitwinking Pe bune!
Te sfatuiesc insa, sa platesti serviciile pe care le folosesti. Daca toti ar face ca tine, s-ar duce dracu' transportul in comun laughing

| AdiAdyAdy explică (pentru iKronstadt):

Si daca l-am semnat? Nu trebuia sa primmesc o copie?

| alessia5158 a răspuns (pentru AdiAdyAdy):

Art. 21, punctul 2:
"(2) Dacă, potrivit actului normativ de stabilire şi sancţionare a contravenţiei, agentul constatator nu are dreptul sa aplice şi sancţiunea, procesul-verbal de constatare se trimite de îndată organului sau persoanei competente sa aplice sancţiunea. In acest caz sancţiunea se aplica prin rezoluţie scrisă pe procesul-verbal"
Probabil ca vei primi procesul verbal de la primarie--- du-te si intereseaza-te la RATP--- spune-le ca vrei sa-ti dea procesul verbal ca sa-l poti contesta. Daca iti explica asca cum ti-am spus ( ca trebuie sa-l primesti de la primarie, atunci trebuie sa astepti pana il vei primi prin posta( fiica mea l-a primit dupa 2 ani!)
Citeste si articolele 14 si 16 punctul 5 ( tot din OGnr.2/2001)

| AdiAdyAdy explică (pentru alessia5158):

Deci daca am 16 e o problema?! faza aceasta li s-a intamplat la mai multi colegi de-ai mei, le-au cerut doar adresa numele lor si al parintilor dar nu au primit nimic acasa, nu as dori sa le creez probleme parintilor. dar lamuriti-ma iei ce trebuiau sa-mi faca, adica de ce informatii aveau nevoie. mai pe scurt, cum se da o amenda la ratp ca la carte?

| alessia5158 a răspuns (pentru AdiAdyAdy):

Din cate stiu, controlorii sunt obligati sa inmaneze contravenientului identificat o "dovada de constatare" a faptei( In baza hotararii Consilului local sau a Consiliului general al munic. Bucuresti). Daca nu semnezi, si dai CI cu datele tale, procesul verbal iti vine acasa. Daca semnezi, ai recunoscut fapta si trebuie sa platesti amenda in 48 de ore( este mai mica!)

| AdiAdyAdy explică (pentru alessia5158):

Eu am semnat pe foia cu numele meu al parintilor si adresa numai numele meu de familie, dar nu mi-au dat o copie a procesului verbal. se mai tine cont de asta sau o sa imi iau amenda? :/

| AdiAdyAdy explică (pentru alessia5158):

Multumesc foarte mult! o sa vedem ce se va intampla happy multumesc tuturor pentru ajutor.

| avandra a răspuns (pentru AdiAdyAdy):

In situatia in care procesul-verbal de constatare a contraventiei nu ti se comunica in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii, potrivit art. 14 din O.G 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor procesul executarea sanctiunii amenzii se prescriewinking

| alessia5158 a răspuns (pentru AdiAdyAdy):

Am convingerea ca nici macar nu ai citit ce ai semnat!

| AdiAdyAdy explică:

Si daca l-am semnat? adica nu semana cu ce au primit altii, pe deo parte eu nu-am primit nimic, adica o copie sau cv, ce ar trebui sa fac?