| Dănilă_Narcis_1999 a întrebat:

Salut.
Azi am dat o țeapă.
Am avut un Iphone 12 pro max clona şi am găsit gasit pe olx unul original si mi l-a trimis cu verificare colet...am verificat coletul si i-am dat retur dar cu clona, nu cu cel trimis de el. A fost trimis cu tot cu cutia de la clona sa nu mai aibă el imei sau ceva...
Ce pot păți? laughing

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca face plangere penala vei fi cercetat si posibil condamnat penal pentru inselaciune si vei fi obligat sa restitui telefonul sau contravaloarea acestuia, daca nu-l mai ai sau s-a defectat intre timp.
Conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Dănilă_Narcis_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Păi el cum va dovedi că eu am făcut aşa ceva?
Cum el ca zice ca a trimis, eu pot spune ca nu a trimis si tot aşa

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dănilă_Narcis_1999):

Poate dovedi cu actul primit la cumparare, certificatul de garantie, martori, etc.
Te crezi foarte destept, doar ca o s-o dai urat in bara, daca nu te impaci cu respectivul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal pentru inselaciune. Nu cred ca e complicat sa dovedeasca ca el a trimis un telefon original.

| Dănilă_Narcis_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Datele pe care eu le-am dat au fost false...nu mă poate identifica
Nu mă dau destept, doar intreb si eu de curiozitate

| Dănilă_Narcis_1999 explică (pentru suntserios):

Zic asta pentru că el nu are nimic la mână. E luat din altă parte, de la un prieten, nu-i luat nou din firmă sau ceva.
El a avut telefonul si cam atât, niciun act la mână

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dănilă_Narcis_1999):

Au fost false si datele la care ti-a trimis telefonul, respectiv numele si prenumele si adresa?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dănilă_Narcis_1999):

Mai lasa-ma! Si cum ai ridicat telefonul?

| Dănilă_Narcis_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Păi nu mi-a cerut buletinul sau ceva...m-a sunat ca ajunge comanda la dresa pe care am dat-o am schimbat telefonul si gata

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dănilă_Narcis_1999):

Si nr. de telefon? Stii ca si cartelele se inregistreaza?