| gicu40 a întrebat:

Am gasit un telefon pe olx pe care vreau sa il cumpar. Am vorbit cu vanzatorul si mi-a spus sa ii trimit 50 lei pentru transport cu livrare si verificare colet (eu am cerut asata cu livrare si verificare colet) si i-am trimis cei 50lei pe transport.
el cica a trimis coletul dar nu avenit si acum vreo cateva zile l-am sunat dar nu raspunde asa ca, cred ca mi-a dat teapa.
Cum fac sa imi recuperez banii?
Ajutati-ma va rog

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si te ai gandit mult inainte sa dai banii in avans? Esti constient ca totul se plateste la livrare si ala si a gasit fraierul care sa ii trimita bani nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sune altcineva la el de pe alt numar cu interesul ca vrea acel telefon si daca el repeta figura, te duci cu politia direct la adresa aceea. Sper ca ai chitanta de la posta cum ca ai trimis mandat postal cu sima de 50 de lei.

| GhostRider02 a răspuns:

Pai ar trebuie sa ai date lui de contact si sa il contactezi din nou de nu asta e, invatatura de minte si stai calm ca nu sunt numai 50 lei.

| Phini a răspuns:

Nu prea mai ai cum sa iti recuperezi bani.
Dar poti face ceva, sa ii contactezi pe cei de la olx, si sa le zici ca ala pune anunturi fantoma, si se ocupa cu asta.
Iar ca sa stii si tu. coletul il poti plati si la primire, nu neaparat inainte.

| alina1990 a răspuns:

Presupun ca ai datele lu. nume prenume adresa etc....si o dovada ca iai trimis banii... poti merge sa faci o plangere la politie parerea mea. dar fiind suma mica nu cred ca rezolvi mare lucri

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar trebuia sa iti dai seama, cand cineva iti cere bani anticipat nu a facut inspre binele tau, ci a lui, bine ca nu a fost o suma mare, de recuperat nu stiu daca are rost sa te tiganesti pentru suma asta, desi ar fi bine sa fie prins ala.Numai bine!

| LorenzoLoL a răspuns:

Mai bine lasi asa...pentru 50 de lei..Bine ca nu ai platit mai mult. daca plateai mai mult atunci da zic eu ca trebuia sa te implici.Dar nu ti-ai dat si tu seama ca e ceva suspect...sa iti ceara 50 de lei..Adica el vroia sa vanda telefonul si il facea 50 de lei..asta e culmea

| teo1973 a răspuns:

Ia legatura cu cei de la OLX, sunt sigur ca te vor ajuta cu siguranta.
Intra aici http://olx.ro/contact/

| larisa93 a răspuns:

Sa mergi la politie