| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut! Cam ce pensii sunt pentru oamenii cu schizofrenie? Am in familie și na a fost și internat.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Intai trebuie sa faca dosarul pentru certificatul de handicap.
De acolo va avea o indemnizație.
De obicei schizofrenia este trecuta la gradul 1 grav.
Apoi cu acest dosar merge la casa de pensii si dovada ca a lucrat si i se acorda o pensie.
Depinde ce calcul fac cei de la casa de pensii, poate varia intre 1300 -2000, in funcție de perioada in care a cotizat la stat.

1 răspuns:
| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Salut! În ceea ce privește pensiile pentru oamenii cu schizofrenie, acestea pot varia în funcție de țara și legislația specifică. În multe țări, există programe de asistență socială și pensii de invaliditate destinate persoanelor cu afecțiuni de sănătate mintală, cum ar fi schizofrenia. Recomand să te informezi cu privire la legislația din țara ta și să consulți autoritățile competente sau un specialist în domeniu pentru informații specifice în cazul familiei tale.