| Anna8812 a întrebat:

Mai e cineva care are schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu, dar mă abțin, așa că nu știe nimeni. Ca cineva să te declare nebun, trebuie să fie două persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Vb serios ai asa ceva? Nu cred!
Cand esti schizofrenic se vede de la o posta ca esti dus cu cabina.
Depinde daca iei zilnic tratament poti masca bine schizofrenia dar pana la un punct schizofrenia reziduala are o evolutie grava chiar si cu tratament luat la zi. tu esti unu dintre cei mai inteligenti de pe acest site, vad ca ai si un unor fin happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, când am sosit în oraș, un prieten rezident la psihiatrie, zicea că boala schizofrenie este un proces, dar la mine e o stare.
Iar psihiartrul cel mai serios care m-a ajutat mult. mi-a spus cam așa.
-Mă, dacă ai fi bolnav, ți-aș da psihotrope și neruroleptice, te-aș trata cu elecretroșocuri ( pe vremea aceea se practica), te-aș ține înternat o lună apoi incă una la sanatoriu, te-aș ajuta să ai buletin din ăla, să nu se lege milițienii de tine când o faci boacănă. Dar în cazul tău, astea ar fi toate în zadar. Tu suferi de tâmpenie cronică, și aia se vindecă numai cu lopată și cuie de sicriu.
Așa că există nebunie și nebunie. Depinde ce faci cu ea.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

De lobotomie nu spuneau nimic pe vremea aceea, caci si asta se practica in trecut happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Se practica, dar nu peste tot, așa că nu am auzit în mod special.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce faci zilnic tu? Socializezi cu lumea? Ai viata sociala? Cum te simti cand iesi din casa? Cum te simti intreaga zi? Paranoia? Delir? Halucinatii ai? Daca aveai iti dadea sigur tratament... poate ai o alta afectiune ce se aseamana putin cu schizofrenia sau ai un element de schizofrenie. izolat sa stai numai in casa ma gandesc ca nu ai aceasta problema? Dupa cum raspunzi esti constient de realitatea tuturor asa ca iese din discutie, ori iei tratament si functionezi optim laughing eu de exemplu sufar de tulburare schizoida stau mereu izolat nu sunt interesat de relatii interpersonale
Orice ma plictiseste mai ales oamenii dar am momente cand nu am aceste probleme sunt foarte imprevizibil afectiunea mea duce la schizofrenie din pacate daca continui sa stau izolat

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Tampenie cronica laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Sau cine stie poate ma diagnosticat gresit psihiatru cert e ca stau mult timp in casa cam de 8 luni de cand nu mai am prieteni.alt psihiatru mi o zis ca nu am aceasta tulburare. Cred ca unii psihiatri sunt mai bolnavi ca pacientii atata superficialitate nu am mai vazut la o femeie psihiatru
Uneori e bine sa mergi la mai multi psihiatri.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce faci zilnic tu? TPU.
Socializezi cu lumea? DA, mai ales pe net.
Ai viata sociala? Acum nu prea.
Cum te simti cand iesi din casa? Uneori am atacuri de panică, cam o dată la 10 ani, dar memorabile.
Cum te simti intreaga zi? Sunt așa de ocupat, că nu am timp să mă simt. Asta este soluția ca să nu te simți, să faci ceva.
Paranoia? Da, mi se pare că sunt fizicianul Einstein, dar mai mare ca el.
Delir? Hmm, nu chiar, dar pe aproape.
Halucinatii ai? Foarte rar. dar eu nu le numesc halucinații, ci viziuni.
Daca aveai iti dadea sigur tratament...
Dacă mă duceam la ei, sigur îmi dădeau, dar ca să nu îmi dea, nu m-a mai dus.
poate ai o alta afectiune ce se aseamana putin cu schizofrenia
Sigur am, dar se numește tâmpenie, e nevindecabilă, ca la Soldatul Svejk.
sau ai un element de schizofrenie. izolat sa stai numai in casa
Stau în casă căci am un handicap al picioarelor, și mă deplasz greu, căci altfel aș face expediții pe Everest/
ma gandesc ca nu ai aceasta problema? Dupa cum raspunzi esti constient de realitatea tuturor
Dacă aș fi conșitient de realitate, nu aș fi pe TPU, căci nu aș avea timp de prostii.
asa ca iese din discutie, ori iei tratament
Da, mă tratez cu aer, respir zilnic.
si functionezi optim laughing
Aici ai atins un adevăr vital. Râzând. Când râzi, când ești ironic, când îți bați joc. chiar de tine însuți, acesta este un remediu foarte puternic. Când te iei prea în serios, te crezi Napoleon, te crezi grozav, ca Ceaușescu. De aceea a fost împușcat, că se credea grozav. Dacă o lăsa mai moale, ieșea la pensie.
eu de exemplu sufar de tulburare schizoida
suferi de tâmpenie și tu, scuză-mă că îți spun, fiindcă te iei după medici, n-ai nici pe dracu. Sau poate îl ai pe el.
stau mereu izolat
așa să stai, poți să uzi și canapeaua, mama nu se supără.
nu sunt interesat de relatii interpersonale
Nici eu, eu sunt interesat de relații personale, nu inter.
Orice ma plictiseste
Aici ești mare. Știi ce denotă plictiseala? Că ești un mare, mare. folosof. Tot ce fac majoritatea oamenilor, nu are valoare, importanță. Important e trandafirul.
mai ales oamenii
Te plictisește viziunea pe care o ai despre ei. Schimbă viziunea.
dar am momente cand nu am aceste probleme
Când nu ai aceste probleme, atunci începe adevărata problemă.
Atunci trebuie să iei o hotărâre, să te hotărăști să vrei ceva.
Dacă ai de mâncare, ești ca în burta mamei, când totul venea de la sine. Când ieși afară de acolo începi să vrei ceva. Când încetezi să mai vrei ești ca mort. Asta e problema ta. Să vrei ceva.
sunt foarte imprevizibil
Dacă nu știi logic ( adică cu cuvinte) ce vrei ( sau te faci că nu știi), creierul funcționează de capul lui, adică haotic. El tot caută, dar tu nu îl ajuți.
afectiunea mea duce la schizofrenie
Nu la schizo, ci la sicriu,
din pacate
Din păcate nu ai pe nimeni să îți tragă o mamă de bătaie sau un picior în fund, care e un pas înainte, și nu ai un umăr pe care să plângi.
daca continui sa stau izolat
Și crezi că îi pasă cuiva de tine, dacă stai izolat?
Ce ne pasă nouă,
Ce ne pasă zece,
Ce îmi pasă mie,
Ce îmi pasă două mii,
După noi, potopul,
Chiar și peste noi!
Așa că. nu este nimic de făcut cu tine.
Drum bun,
Și nu uita să iei săpun,
Că funie găsești pe drum,
Drum bun!
Pe melodia
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt psihiatru mi o zis ca nu am aceasta tulburare.
Asta zic și eu.
Nu trageți în pianist, cântă și el cum poate. Așa că și psihiatrii fac și ei ce pot, și ce știu, și ce au învățat.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne vindecabilă, asumată, recunoscută de mine însumi. Asta e mare lucru să îți recunoști limitele. Poți să râzi, dar eu glumesc serios. Inteligența înseamnă să te descurci în viață când te-ai încurcat. Eu nu prea mă descurc, doar mai puțin. A propos, nu ai un leu (1RON) de cinci să mă sponsorizezi?

| doctorandus a răspuns:

Schizofrenia înseamnă psihoze repetate. Psihoză înseamnă delir, care poate consta din delir, adică halucinații, gândire dezorganizată (ilogică). Deci diagnosticul de schizofrenie nu se poate pune din prima.

Și, da, azi există medicamente bune pentru asta, de ex. risperidona si altele mai noi.

| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia nu e o boala care se diagnosticheaaza doar de un singur psihiatru. E nevoie de o comisie sau de internari repetate.

| aXy99 a răspuns (pentru Donsavas):

Daca auzi voci, vezi lucruri care nu sunt acolo, mai mult ca sigur ai schizofrenie sau o boala asociata.
Exceptie fac momentele in care te droghezi, aia e alta treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu

| Mogiojojo a răspuns:

Da. toti avem probleme. Cel mai mult ma deranjeaza cand rad oamenii de mine, chestia asta ma inebuneste, nu o pot suporta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

De ce? Știi de ce râde un om, nu de tine, ți se pare. El se îngrozește când te percepe de teaămă că ar putea deveni ca tine. Iar ca să scape de tensiune, găsește ceva ce i se pare ridicol, iar ca să nu se refere cumva la el, el se leagă de tine. Cu acele hohote de râs, prin mușchii pieptului și coardele vocale se descarcă acea tensiune. Asta este cu râsul de tine.

| NoDepression a răspuns:

Da-mi Facebook-ul tau in privat cu link-ul de la el

| treste a răspuns:

Skizofrenia poate fi tinuta sub control cu tratatie medicamentuasa. Atata timp cat pacientul respecta tratamentul si medicatia, totul v, a fi in regula, daca nu, acea persoana poate rani pe cineva, deoarece persoana respectiva v, a prezenta simptome de halucinatii, automutilare, suicid si ranirea altor persoane din jur. Respectarea si luarea tratamentului v, a fi in favoarea pacientuiu in cauza

| Simpatic a răspuns (pentru treste):

Asa este, am un cunoscut care tine aceasta boala sub control, face 1 injectie pe luna, aceasta injectie este gratuita fiind decontata de casa de asigurari, costul ei este undeva la 1000 de lei din cate am inteles.
Ei numai prezinta caracterele schizofreniei in asa masura cum le-ai descris mai sus, datorita acestui tratament (or fi si multe alte injectii sau pastile pentru forme si forme de schizofrenie) dar iti dai seama ca este ceva in neregula cu ei, dupa privire, dupa felul cum gandesc, etc
Dar da, pot afirma ca aceste injectii chiar ii tin linistiti, altfel ar fi jale cu ei, din pacate, o boala grea!