| Alyofficiall a întrebat:

Bunicul meu a avut un accident vascular a fost internat in spitalul fundeni la sectia neurologie la iesire i s-a dat o scrisoare medicala la care urma sa o duca la medicul de familie sa ii transcrie o reteta si i-a dat un certificat de justificare pentru un medicament de dementa vasculara, medicul de familie l-a trimis la casa de pensii? dc? nu a putut sa ii transcrie el reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cumva i-a cerut sa-si justifice calitatea de pensionar prin prezentarea talonului de pensie?
Eventual, daca nu avea talonul de pensie, se poate sa-i fi cerut o adeverinta de la casa de pensii.

| Alyofficiall explică (pentru Ioandelasal):

Sau poate lo fi trimis in alta parte la asistenta sociala pentru pensia de handicap? ca are dementa vasculara thinking si are dreptu la pensie de handicapat?

| alessia5158 a răspuns (pentru Alyofficiall):

Nu cred ca poate fi incadrat intr-un grad de handicap cu diagnostic "dementa vasculara"---vezi punctul II -evaluarea gradului de handicap in regresia (deteriorarea) functiilor intelectuale" care se refera la demente atrofico-degenerative (dementa senila, dementa în boala Alzheimer, boala
Pick):
http://www.onphr.ro/......e-2007.pdf

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alyofficiall):

Daca este pensionar nu poate primi 2 pensii.
Doar daca este incadrat la handicap grav atunci are dreptul la un asistent personal platit. Va trebui sa se adreseze la comisia pentru incadrarea in grade de handicap din judetul de domiciliu.