| leonard1231 a întrebat:

Salut! Ce se intampla daca nu plătești o amenda contravențională?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Simpatic a răspuns:

Aceasta va cumula penalitati, si vei avea de platit o suma mult mai mare in final
indicat ar fi ca amenzile contraventionale sa fie platite in acel termen de maxim 15 zile, ca sa obtii reducerea la 50%

ce se intampla totusi daca nu platesc o amenda? prima data se va trimite o notificare din partea autoritatilor fata de persoana care a luat amenda/amenzi, ulterior se poate ajunge pana la proprirea conturilor bancare sau retinerea unor sume de la anagajatorul persoanei ce nu a platit amenda/amenzi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa apara ca datorie la departamentul de finante pe numele tau si la un moment dat se va incerca executarea silita si poprire pe conturi

| Lukasssz a răspuns:

Dacă nu plătești o amendă contravențională, pot exista consecințe legale și administrative, care pot varia în funcție de jurisdicția în care ai primit amenda. Iată câteva dintre posibilele consecințe:
Majorarea amenzii: În unele cazuri, dacă nu plătești amenda la timp, aceasta poate fi majorată, ceea ce înseamnă că vei trebui să plătești o sumă mai mare decât cea inițială.
Recuperarea forțată a sumei: Autoritățile pot să îți impună alte măsuri pentru a recupera suma datorată, cum ar fi poprirea contului bancar sau reținerea din alte surse de venit.
Suspendarea dreptului de a conduce: În cazul amenzilor pentru încălcarea regulilor de circulație, nepăstrarea amenzilor poate duce la suspendarea sau anularea permisului de conducere.
Executarea silită: Dacă nu plătești amenda, autoritățile pot iniția proceduri de executare silită împotriva ta, inclusiv confiscarea bunurilor pentru a acoperi suma datorată.
Interdicții și restricții: În unele jurisdicții, neplata amenzii poate duce la impunerea de interdicții sau restricții suplimentare, cum ar fi interdicția de a pleca în străinătate sau de a obține anumite autorizații.
Este important să ții cont de faptul că ignorarea sau neplata unei amenzi contravenționale poate agrava situația și poate duce la consecințe mai severe. În cazul în care ai întâmpinat dificultăți în plata unei amenzi, este recomandat să contactezi autoritățile competente pentru a discuta despre opțiunile disponibile și pentru a evita consecințele neplăceriilor