| Muhamed783 a întrebat:

Salut cei de pe TPU am si eu o intrebare : cum si-au declarat unele tari independenta fata de alte state cum ar fi Kosove de Sbrija Republika? vreau si procesul prin care a obtinut independenta!

1 răspuns:
| 0Alexander0 a răspuns:

Păi cred că pur şi simplu şi-a declarat-o. Adunarea din Kosovo a aprobat declarația de independență a Republicii Kosovo pe 17 februarie 2008. În zilele următoare, o serie de state (Statele Unite, Turcia, Albania, Austria, Germania, Italia, Franța, Regatul Unit, Taiwan, Australia, Japonia, Coreea de Sud și altele) au anunțat recunoașterea independenței, în ciuda protestelor din partea Rusiei și a altor țări din cadrul Națiunilor Unite.

În prezent, 98 dintre cele 193 de state membre ale ONU au recunoscut independența regiunii Kosovo. Kosovo este membru al FMI și al Băncii Mondiale cu numele de Republica Kosovo. Cinci state membre ale Uniunii Europene, Cipru, Republica Elenă, Slovacia, Spania și România au refuzat recunoașterea independenței statului.