| CreepyDarkness a întrebat:

Salut
Codul rutier s-a schimbat!
Acum trebuie sa dai un examen (practic si scris) pentru scuter de max 50cc varsta minima de 16ani.
Si ca sa conduci motoare mari de ex 990cc trebuie sa ai 24ani.
Dar mai mici nu poti sa conduci la o varsta mai mica cum ar fi 18
si un motor de 125cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti conduce mopede (motociclete cu CC de pana la 50 cmc), cu permis de categoria AM si motociclete cu CC de pana la 125 cmc, cu permis de categoria A1.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru 125cc trebuie sa ai 18 ani si A1.

| 非跳躍 a răspuns:

GGf

| skypy007 a răspuns:

Da sa modificat pentru a putea conduce un moped si ai varsta su 18 ani trebuie sa dai examen.iar daca ai peste 18 ani si ai permis de conducere cat B pentru mptoarele de pana in 50 cm3 nu mai trebuie sa dai nici un examen iar pentru motoare de peste 50cm3 iti trebuie permis cat A care se poate obtine la 18 ani