| User17374838472663848583726263637484 a întrebat:

Salut, Dacă am condus fără permis in Romania (fara incidente doar oprit intr-un control de rutina) am suspendat dreptul de a conduce, pot lua permisul în alta țară? Membra sau nu UE?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania este interzis sa ai 2 permise de conducere si nu poti conduce cu un permis de conducere obtinut in alta tara in perioada suspendarii dreptului de a conduce.
In situatia expusa depinde de legislatia tarii unde esti daca vei putea obtine permis in acea tara si vei putea conduce acolo legal, legislatia rutiera poate fi diferita de la o tara la alta.

| mi25 a răspuns:

Din cate stiu, la intocmirea crerii de examinare se cere sa declari daca ai mai avut permis de conducator auto. Stii ce inseamna declaratia falsa.