| adrarobert221174 a întrebat:

Dacă am avut permisul categoria CE suspendat în România și a expirat perioada de suspendare pot conduce în Germania cu permisul categoria B sau cel de categoria C fără a avea probleme? Și dacă mai sunt valabile cele doua permise B și C după obținerea permisului CE?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca nu se suspenda permisul ci dreptul de a conduce si aceasta numai pentru o perioada determinata.
Dupa expirarea perioadei poti conduce orice fel de masina sau motocicleta pentru care detii categoria corespunzatoare.
Si, ca sa-mi satisfac curiozitatea, spune-mi cum detii mai multe permise, avand in vedere ca in Romania poti detine numai unul.

| adrarobert221174 explică (pentru Ioandelasal):

Păi primul permis este cat B la 18 ani după m-am apucat de cat CE sala și oraș la cat C am terminat mi-a venit permisul de cat C C1 după sală și oraș la cat E adică al permis CE C1E astea sunt cele trei permise dintre care mie mi l au suspendat pe ultimul ca ăla l am prezentat la controlor adică cel care mi-a venit acasă cu toate categoriile de la AM B B1 B1E C C1 C1
E CE și am le am pe cele 2 B care se ia la 18 ani și C C1 și asta sunt eu nelămurit dacă astea 2 sunt valabile sau se anulează automat și baza lor de dată după ce am terminat toată școala CE

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrarobert221174):

Permisele anterioare se anuleaza automat, ramane valabil doar ultimul, pe care sunt toate categoriile obtinute.

| pufulescu0o a răspuns:

Nu ti s-a suspendat categoria CE si dreptul de a conduce camioane ci ti s-a suspendat permisul, deci dreptul de a conduce orice fel de autovehicule.
Deci daca a expirat perioada de suspendare poti conduce orice vehicul din categoriile de pe permis, in Germania daca vrei tu.
A doua intrebare nu o inteleg! Ai un permis in mână deci uita te ce categorii sunt trecute acolo, nu ai cum sa ai doua trei permise.