| Lofiboy a întrebat:

Salut, daca cineva mi-a spus ca imi vinde un account de steam si dupa ce i-am transferat suma de 300 euro nu mi l-a dat si m-a amagit, atunci persoana care m-a amagit ce risca? Este vorba de online nu de viata reala accountul de steam este online

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz respectivul a comis infractiunea de inselaciune si poate fi urmarit si condamnat penal, daca ii faci plangere penala.
Conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Lofiboy explică (pentru Ioandelasal):

Pai e online, nu e in viata reala, si persoana care ma inselt este in Anglia, in acest caz ce se poate intampla pot depune plangere chiar daca e in Anglia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lofiboy):

Da, se poate, dar numai daca poti indica identitatea persoanei care te-a inselat. Altfel o sa fie plata pentru invatatura, sa verifici inainte.