| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Daca eu imi plimb cainele pe strada si ma ataca un om iar eu las cainele din lesa si il ataca si cainele pe el, sunt vinovat eu pentru atac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce va stabili urmarirea penala, respectiv daca a fost sau nu legitima aparare. Daca stabileste ca a fost legitima aparare atunci nu patesti nimic, daca nu a fost atunci vei fi acuzat de o infractiune in functie de urmarile agresiunii.

| shrink a răspuns:

Conform legii, in locurile publice, cainii pot fi dusi doar cu lesa si botnita. Daca ataca si nu are botnita pusa, ghinion pentru stapan - amenda sau dosar penal, dupa caz

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru shrink):

... cu botniță, într-adevăr, însă doar câinii din rasa agresivă.
http://vetlife.ro/......te-botnita

@ UnAltAnonimCelebru, ce rasă de câine ai? Dacă face parte din rasa agresivă și l-ai scos la plimbare fără botniță, vei fi sancționat și tu, nu doar el, deci fiecare va plăti pentru faptele lui,