| mihai234 a întrebat:

Buna TPU Am o catea, rasa pichinez de 8 luni,si recent i-am cumparat o lesa ca-sa o plimb pe strada,dar problema este ca nu vrea de loc in lesa, ma puteti ajuta? cear trebui sa fac sa o invat in lesa? happy Funda pentru cel mai cool raspuns

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu este inca obisnuita cu lesa. Incerca sa o faci sa vina dupa tine, " momeste.o" cu laude sau mancare, asa o sa stie ca " lesa" nu e ceva rau.
La iinceput plimb.o undeva unde nu este zgomot, pentru a nu.i distrage altceva atentia. O sa dureze un pic mai mult la inceput pana se acomodeaza, deci sa ai rabdare, si sa o lauzi cand merge cu lesa

| SuperGirl2 a răspuns:

Trebuie să o lași un timp cu lesa sau să-i cumperi ham.

| Adellee100 a răspuns:

Buna! Normal ca nu vrea sa se plimbe cu lesa pentru ca un caine trebuie obisnuit de mic. Pentru inceput eu spun ca ar trebui sa aiba o zgarda din material tare dar sa nu fie stransa pe gatul cainelui. Apoi joaca-te cu ea cand sta in lesa pentru a intelege ca e placut sa stea.Cand o scoti la plimbare( parerea mea este de cam 2-3ori pe zi ca sa se obisnuiasca) spune-i comanda "Hai afara" nu schimba comanda! Sper ca te-am ajutat