| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Dacă merg cu a doua si calc ambreiajul la cedeaza trecerea de exemplu si scade viteza la 17-18km/h cand il ridic ii dau treapta 1 sau pot continua cu a doua daca imediat urmează să accelereze dupa ce virez. Masina cu motor 2.0 pe motorina

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Poti continua cu a 2-a. Daca esti in panta insa, e bine sa bagi in a 1-a ca sa nu te risti sa-ti moara motorul.
Deci daca vrei sa mergi la sigur, bagi intr-a intaia. S-ar putea sa te zdruncine putin cand intra frana de motor, dar nu se scad puncta. Nici daca-ti moare motorul nu se scad multe puncte.
Trebuie sa fi atenta la alte chestii: cu pietonii, cu prioritatile si cu sensurile de mers.

1 răspuns:
| Ionut231312 a răspuns:

Mai bine ai baga-o intr-a intaia, sunt multe sanse sa inceapa masina sa tremure...desi eu am reusit sa plec cu a doua cand abia se mai misca masina laughing