| Ano86426 a întrebat:

Salut! Daca sunt minor si mai am 2 saptamani pana fac 18 ani, pot sa fac acum pasaport si sa plec după ce fac 18? De exemplu buletinul facut la 14 ani e valabil pana in 2023, trebuie neaparat schimbat la 18 ani? Si daca fac pasaportul cu buletinul de 14 ani e ceva in neregula? Si daca fac pasaportul inainte de 18 ani e ceva in neregula?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si minorii pot obtine pasaport, chiar si unii de sub 14 ani, asa ca nu-i nici o problema sa obtii pasaport la 17 ani, doar ca trebuie sa mergi cu parintii la pasapoarte.
Si cartea de identitate (ca nu se mai elibereaza BI de multi ani) este valabila pana la data de valabilitate incrisa, in cazul tau 2023, asa ca nu trebuie sa-l preschimbi pana atunci.
De altfel nu exista CI de 14 ani, 18 ani, etc, exista prima CI, care se elibereaza dupa ce implinesti 14 ani si apoi noi CI, atunci cand le preschimbi.