| Babysh77 a întrebat:

Salut, dacă vreau sa ma transfer de la mate info la filologie (clasa a 9 a) și sunt mulți care vor sa se transfere, cum se repartizează cei care vor sa se transfere? De exemplu eu am media 8 la mate info și e cineva care are 9 și e de la turism sau de la un liceu vocațional, îmi ia locul sau nu contează media, ci mai mult profilul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus te poti transfera doar dupa cl. a IX-a si conditia principala este ca media generala de promovare a clasei sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. De asemenea trebuie sa reusesti si la examenele de diferente.
Daca sunt mai multi elevi care solicita transferul si care indeplinesc conditia de medie ramane la latitudinea Consiliului de administratie a liceului de transfer pe cine accepta, pot accepta in ordine depunerii cererilor sau in ordinea descrescatoare a mediilor.

| sierra1 a răspuns:

"am media 8 la mate info și e cineva care are 9 și e de la turism sau de la un liceu vocațional, îmi ia locul"

da, clar ți-l suflă