| AcelasiOm12 a întrebat:

. De vreo 3 saptamani tot caut informatii in legatura cu permis categoria A. Unii imi spun ca nu pot sa dau decat la 24 sau 20 + 2 ani experienta A2(eu nu am nici o experienta ) iar altii imi spun ca pot sa dau ca nu e nici o problema.Si nu stiu daca a fost aprobat cacatul asta de lege Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.

In concluzie : Pot sa dau de permis categoria A sau nu? Am uitat sa specific am 20 ani big grin
Numai bine!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 20 de ani nu poti da, decat daca ai 2 ani experienta in categoria A2, conform modificarilor aduse OUG 195/2002 prin L.203/2012, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

3 răspunsuri:
| Manuela18 a răspuns:

Buna. Poti da de permis categoria A(Si B). Sunt multe legi dar mai intai trebuie votate sa intre in vigoare. Mergi la o scoala de soferi si inscrie-te! Multa Bafta! Eu am categoria B!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Manuela18):

Tu nu-ti dai seama ce debitezi?
Legile intra in vigoare doar dupa ce sunt votate in parlament, promulgate de Presedintele Romaniei si publicate in Monitorul Oficial. Legea pe care am indicat-o, cu varsta minima pentru categoria A, a intrat in vigoare la 19 ianuarie 2013.

| adi62 a răspuns:

Candidatul trebuie să aibă minimum 24 de ani împliniţi, vechea vârstă minimă fiind de 21 de ani. DECI la 20 ani NU AI DREPTUL sa dai de permis categoria A!

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/......95498.html