| Bl4ckShadowS a întrebat:

Salut.Deci am primit o scrisoare de la primarie care suna cam asa : Trebuie sa platiti 500 lei bla bla bla si ca daca nu platesc in 15 zile se va pune in procedura executarea silita ...Intrebarea mea este ce este acea executare silita? e grav? ce face ea?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executarea silita este procedura prin care debitorul(datornicul) este silit sa plateasca datoria. Poate fi prin poprire(pe salariu, conturi din banca ori asupra unor sume pe care datornicul le are de primit de la alte persoane fizice ori juridice), mobiliara (asupra unor bunuri mobile ale debitorului, cum este autoturismul, televizorul, calculatorul etc) si imobiliara(asupra unor imobile - casa ori teren). Nu spui ce reprezinta suma de 500 lei, poate amenda, parerea mea este sa platesti. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ai avut altercaţii cu un coleg. Aham, am priceput.
Şi... în timpul altercaţiei era pe-acolo vreun tovarăş miliţian care să-ţi dea vreo amendă? Dacă da, atunci ia şi plăteşte amenda.

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hmm... deci era un miliţian. Şi jandarmaeria e tot un fel de miliţie. Doar ştii strigătele de pe stadioane "Cea mai naşpa meserie, este la jandarmerie! Ole, ole!".
În fine, revenind serios, dacă nu plăteşti amenda, suma se va muta pe impozitul anual cu tot cu penalizările de întârziere care uneori pot chiar dubla suma.
Asta înseamnă că vor afla şi părinţii tăi (şi nu numai că vor afla, dar vor plăti şi mult mai mult!).
În plus, când vei avea nevoie de o adeverinţă ca să accesezi o bursă şcolară de stat sau ceva de genul, nu vei primi adeverinţa pentru că ai datorii la ANAF.

Numai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Daca stii ca ai de dat acesti bani la primarie mai bine du-te si plateste-i. Poti avea si alte probleme mai mari daca nu le dai banii.

| express11 a răspuns:

Depinde:confiscare de bunuri in valoare de 500 rondaca stai cu chirie la primarie te poate evacua din locuinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe romaneste, iti ia si pielea de pe tine. Adica iti confisca bunurile care acopera suma respectiva. Daca nu ajunge asta (desi suma este mica si nu este cazul de fata), iti iau casa, o scot la licitatie si dupa ce opresc suma in cauza iti restituie ce ramine.
Este o modalitate de a te lasa fara casa si unii angajati din primarii, impreuna cu mafiile imobiliare, practica in mod curent genul asta de deposedare a victimelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, dar pentru ce ai primit somatia de plata de la primarie? Nu se poate sa nu scrie si motivele pentru care ti se cere sa platesti suma respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primaria nu poate pune in practica executarea silita.Va trebui sa deschida un proces in instanta.Numai instanta te poate executa silit. Daca primaria are de recuperat bani de la tine, mai bine incepi si plateste, sa nu ajungi in instanta.Numai bine.

| Meli2000 a răspuns:

E destul de grav si inseamna ceva despre tribunal si judecata cauta pe www.google.com ''ce inseamna executare silita'' si gasesti acolo am gasit eu.Citeste tot si vei afla

| Bl4ckShadowS explică:

Ok.dar am doar 16 ani...ce poate sa-mi ia ca nu am nimic pe numele meu? doar pe al parintilor.se poate sa le ia lor casa?

| Bl4ckShadowS explică:

Pai am primit-o pentru ca am avut niste altercatii cu un coleg...dar nu scrie pe ea motivul...

| Bl4ckShadowS explică:

Si revin la intrebare daca nu platesc amenda ce se intampla? ps:nu era niciun militian, cum ii spui tu, dar a chemat jandarmeria directorul...