| Constantin_Mihai_1997 a întrebat:

Am primit o amenda contraventionala din cauza deranjarii linistii publice, cu suma de 200 lei, nu am platit-o au trecut ca 30 zile si am primit o scrisoare, prin care mi se spune ca daca in termen de 15 zioe nu platesc se va ajunge la executare silita. Adica? Si ce fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui s-o platesti.
Daca nu o platesti se va incerca executarea silita, prin poprire pe salariu sau conturi in banci ori executarea silita (sechestru si vanzare) a unui bun mobil.
Daca nu ai venituri, conuri in banci sau bunuri executabile silit se va sesiza instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitati. Daca esti minor dar ai peste 16 ani te pot condamna pana la 25 de ore, daca esti major pana la 50 de ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica vor incerca sa recupereze banii fie din conturile tale, fie prin vanzarea unor bunuri. Daca nu ai asa ceva se ajunge si pe la munca in folosul comunitatii.
Ce sa faci? pai sa platesti amenda

| Eastwood a răspuns:

Munca in folosul comunitatii, te sfatuiesc sa platesti cat mai repede!