| StefanDrg a întrebat:

Demisia fara preaviz adica la zi trebuie anuntata? Vreau sa-mi dau demisia de unde lucrez si nu stiu daca trebuie sa anunt dinainte. Si trebuie sa scriu eu de acasa demisia sau trebuie sa-mi dea sefa un document ( foaie )? Va rog frumos sa-mi spuneti cum sa fac. Dau Funda celui mai detaliat raspuns happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie s-o scrii tu. Fiind in perioada de proba nici macar nu trebuie s-o motivezi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Demisia trebuie depusa in scris si nu exista un formular tipizat.
Perioada de preaviz este obligatorie pentru demisionar dar angajatorul poate renunta la ea.
Nu este obligatoriu preavizul daca iti dai demisia in perioada de proba.

| StefanDrg explică (pentru Ioandelasal):

Da sunt in perioada de proba, deoarece am doar 2 luni de cand lucrez ( 3 luni este perioada de proba ) Deci trebuie sa scriu eu demisia, nu este niciun formular?

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanDrg):

Da, trebuie s-o scrii tu. Fiind in perioada de proba nici macar nu trebuie s-o motivezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Demisie fara preaviz exista doar daca se inteleg partile...

| oprescudorin11 a răspuns:

Poti sa nu-ti dai demisia, dupa un timp te vor anunta ei ca te demit. Nu e nici o diferenta.Tu-ti vezi de treburile tale.Nici daca ai lucrat si ai depasit perioada de proba, daca ai contract desigur! Ei sunt obligati sa te atentioneze de cateva ori. Nu vor avea curajul sa te concedieze cum vor ei, fara sa-ti motiveze ca intra in alte buclucuri.
La ce-ti trebuie demisia? La nimic, dupa noul cod de munca!