| IstrateBacau a întrebat:

Din curiozitate, am vrut sa verific functia de resetare a parolei pe Facebook si din greseala am trimis unui alt utilizator o cerere de resetare a parolei, acesta primind un mesaj de atentionare pe tel sau in email.Mentionez ca acest lucru, este o treaba simpla de facut si o poate face oricine, oricui.Nu am avut intentia sa ii accesez contul,nu i l-am accesat, nu i-a fost modificata parola, ci doar atentionat ca se doreste resetarea parolei.Totul a fost greseala plus curiozitate prosteasca.
Presupunem ca utilizatorul va depune plangere la politie, iar cei de la Facebook vor trimite ip-ul meu politiei, pot fi tras la raspundere penal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, poti sa te panichezi mai tare de atat?

cine spanac se duce la politie pentru ca a primit un mail de forget password?

| IstrateBacau explică (pentru suntserios):

Eu.

| suntserios a răspuns (pentru IstrateBacau):

Adica tu daca primești un mail de forgot password fugi la politie? Lool

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Corect, nu este o infractiune. Poate a gresit o litera din email si atunci a nimerit la altul.

4 răspunsuri:
| MoonWolf a răspuns:

Nu ai cu ce sa fi tras la raspundere penal.

Nu ai facut nici-un fel de phising.

Stai linistit, nimeni nu o sa isi piarda tipul sa mearga la politie pentru o chestie atat de banala, numai data viitoare fi si tu mai atent : ))