| AdrianMarius05 a întrebat:

Salut!
Din întâmplare eu si un coleg de serviciu ne-am programat concediul de vara in aceeasi perioada, planificarea concediului a fost facuta de acum 2 luni si cererile de concediu au fost trimise tot atunci si aprobate in cateva zile.
Astazi am primit un mail de la superior ca daca unul dintre noi nu își va schimba perioada o sa ceara anularea concediului pentru amândoi si daca cumva ne gandim sa ne luam concediu medical va fi considerat abuziv si tratat ca atare(mi-a sopitit o pasarica din anturajul lui si aici se referea ca nu o sa mai primim evaluarea anuala) plus ca ei nu-și permit sa plateasca oameni suplimentar in lipsa noastra din cauza numărului mic de vânzări.
Atat eu cat si colegul ne-am facut planuri, fiecare cu ale lui si acum vine superiorul si spune chestiile astea mie mi se pare ca e fara obraz, adica nu mi se pare chiar e.
Ceea ce vreau sa stiu e daca el poata sa ceara anularea concediului si legat de evaluarea anuala sunt indiferent pentru ca si el va avea de pierdut si o sa vina cu miloaga la noi cand sunt urgente.

Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula programarea concediilor de odihna trebuie respectata de catre ambele parti, respectiv angajator si angajat.
Ca exceptie angajatorul are dreptul sa solicite amanarea sau intreruperea concediului de odihna, in caz de nevoie.
In rest tu stii mai bine situatia de la locul de munca, respectiv daca merita sau nu sa te pui rau cu patronul.
Parerea mea este sa te intelegi cu celalalt coleg de munca si sa faceti concediul pe rand, dar este decizia ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic e problema lui ca a aprobat ambele concedii in acelasi timp
practic poate sa invoce 100 de motive pentru care iti poate cere sa iti amani concediul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sincer, nu tu esti de vina ca cineva a aprobat doua concedii in acelasi timp
sincer, in locul tau si al aluia care are concediu in acelasi timp, mi-as gasi alt job si as pleca cu preaviz redus cu toate zilele de concediu, lucru la care ai dreptul legal... sa se invete minte sa mai vina sa ameninte si sa santajeze

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dati-va demisia sa vedem ce vanzari mai face.